niedziela, 18 września 2016

Lublin

Zwiedzając Lubelszczyznę nie mogliśmy pominąć stolicy tegoż regionu. Lublin ma niesamowity klimat. Spacerując wąskimi uliczkami Starówki nie sposób uciec od skojarzeń z Krakowem lub Lwowem. W istocie, miasto znajdujące się pomiędzy tymi dwoma ważnymi ośrodkami kulturalnymi, nigdy nie ustępowało im w żadnej płaszczyźnie.

Pierwsze wzmianki o Lublinie pochodzą z końca XII wieku. Położony niegdyś w sercu Polski, był jednym z ważniejszych ośrodków w I Rzeczypospolitej, o czym świadczy fakt, iż miał on prawo do czynnego udziału w wyborze króla. Chyba najbardziej doniosłym wydarzeniem w historii Lublina był akt podpisania unii lubelskiej powołującej do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów. 

Historia najnowsza miasta obfituje w wiele tragicznych wydarzeń. W czasie  II wojny światowej w Zamku Lubelskim istniało hitlerowskie więzienie, natomiast po wyzwoleniu władze sowieckie utworzyły tam polityczne więzienie karno-śledcze. W miejscu tym życie straciło wielu Polaków. Nie sposób też nie wspomnieć o Majdanku, gdzie niemieccy naziści eksterminowali głównie Żydów, polską inteligencję oraz jeńców sowieckich. O tych smutnych wydarzeniach przypominali nam, podczas naszego w Lublinie pobytu, maszerujący w niemieckich mundurach aktorzy oraz statyści zdążający na plan serialu "Morowe Panny".

Jednakże przechadzając się malowniczymi ulicami Starego Miasta, szybko ulatuje nastrój refleksji nad minionym czasem. Dzisiejszy Lublin tętni życiem, pełno w nim uroczych knajpek i restauracji, w których przyjemnie można spędzić wolny czas :). Tłumy kolorowych ludzi spacerują po mieście tu i tam. 


Warto też wspomnieć, że Lublin jest areną licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak Jarmark Jagielloński (klik), Festiwal Kolorów, Carnaval Sztukmistrzów (klik), Lublin Jazz Festiwal, Wielokulturowy Lublin, Lubelskie Spotkania Literackie "Miasto Poezji", Festiwal Inne Brzmienia Art'n'Music, Europejski Festiwal Smaku, Studenckie Konfrontacje Filmowe... jednym słowem dla każdego coś interesującego. Nic zatem dziwnego, że Lublin został zgłoszony jako kandydat na Europejską Stolicę Kultury w roku 2016, niestety przegrał z "polskim" Wrocławiem. 


Zamek LubelskiW Lublinie mieliśmy przyjemność spotkać się z Pauliną (autorką bloga Odpoczywalnia) i jej przesympatyczną rodzinką :). Spędziliśmy razem kilka naprawdę fajnych chwil, za które serdecznie Wam dziękujemy  :D!!! Tego dnia wystroiłam się w ciuchy uszyte własnoręcznie. Spódnicę wyczarowałam z chusty, a top z za dużej koszulki :)...
Cdn...

13 komentarzy:

 1. Zdjęcia robią wrażenie i doskonale pokazują piękno tego miasta.Ta niebieska kamienica najbardziej mi się podoba :-) Wyglądasz cudownie w tej spódniczce :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne miasto... Nigdy nie bylam w tamtych stronach, a tak tam urokliwie...
  Zestwaw "wlasnoreczny" genialny!!!! zwlaszcza kiecka;)
  Pozdrawiam Justynko! ANka

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepięknie! Choć historia większości miast w Polsce jest ponura, dziś na całe szczęście możemy cieszyć się kolorową architekturą i jakże pięknie wśród niej wyszłaś! To Twoje kolory!!
  Ale fajne są takie spotkania blogerek :D Nigdy mi się to nie przytrafiło, a widuję czasem takie posty, że blogerzy spotkali się nawet przypadkiem. Strasznie sympatyczna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama uszyłaś? Wow! Jestem pod wrażeniem. Nie tylko piękna, ale i zdolna. Masz talent - spódnica jest fantastyczna!
  A co do samego Lublina - piękna wycieczka. Jest co zwiedzać :) Muszę się w końcu wybrać do Lublina, w sumie nie mam aż tak daleko...
  Pozdrowionka serdeczne :) Megly (megly.pl)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak fajnie czyta się o swoim mieście z innej perspektywy! Serce rośnie! :)
  Super, że Wam się podobało:)
  Pozdrawiam Justyna i do następnego razu!

  OdpowiedzUsuń
 6. To spory kawałek ode mnie, ale od dawna jest na mojej liście do zwiedzenia. Tak samo Zamość. Dziękuję za wycieczkę:-)

  OdpowiedzUsuń
 7. I love your outfit, it suits perfect on you :)
  What a wonderful place...

  xoxo
  www.bellezzefelici.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. byłam kiedyś w Lublinie, magiczne miejsce ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Majestatyczne miejsce jak i zdjęcia, a co do ubioru, to jestem pewna podziwu, że wszystko było robione własnoręcznie, bo wygląda świetnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. I love it! Thanks for sharing.

  ** Join Love, Beauty Bloggers on facebook. A place for beauty and fashion bloggers from all over the world to promote their latest posts!


  BEAUTYEDITER.COM

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak widać na zdjęciach Lublin jest cudny, mąż był parę dni temu i potwierdza, szkoda że nie miałam czasu też nim być w Lublinie :/ Fajne spotkanie, a Ty wyglądasz ślicznie w tej stylóweczce - spódnica taka fajna!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama, to uszyłaś?! Rewelka!!! Piękna spódnica! Idealnie dobrane do niej koraliki! Klimatyczny zestaw wyszedł:))
  W Lublinie mąż mój do liceum chodził:D Zawiózł mnie tam raz. Miasto rzeczywiście urokliwe:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziewczyny!!! Serdecznie dziękuję Wam za WSZYSTKIE komentarze :*!!!

   Usuń