wtorek, 9 lipca 2013

Mała lekcja geologii ;)

Chęciny to niewielka miejscowość leżąca koło Kielc w Górach Świętokrzyskich. Słynie przede wszystkim z górujących nad miasteczkiem ruin zamku królewskiego, z przełomu XIII i XIV wieku. Jednakże latem, obok tłumów turystów pędzących na zamek, przyjeżdżają tu również młodzi geolodzy z WNoZ w Sosnowcu, aby odbyć swoje pierwsze praktyki terenowe :D.
Góry Świętokrzyskie obok Sudetów są najstarszymi górami w Polsce. Wypiętrzyły się w czasie kaledońskich ruchów górotwórczych na granicy syluru i dewonu, ponad 400 mln. lat temu. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie w niewielkiej odległości od siebie występują skały powstałe we wszystkich okresach dziejów Ziemi, począwszy od skał prekambryjskich na neogeńskich skończywszy. Zróżnicowana budowa geologiczna, mnogość kamieniołomów i innych odsłonięć sprawiają, że jest to prawdziwy geologiczny raj, idealny do przeprowadzenia tego typu zajęć!!!
Po raz pierwszy przyjechałam do Chęcin w 2002 roku na swoje praktyki :D! Od tamtej pory odwiedzam to miejsce co roku, wpadając na sobotnie integracyjne ognisko (z wyjątkiem zeszłego lata, gdy miałam w brzuchu ośmiomiesięcznego lokatora ;))!!! Czasami zjeżdża się całkiem spora grupa znajomych ze studiów i nagle człowiek czuje się jakby... młodszy ;D !!! Tylko te dziecinne buzie pierwszoroczniaków jakoś nie pasują!!! 

 Chęciny :D


Zamek z drugiej strony góry                                                                             
 Na Górze Zamkowej


 Sukienka - H&M, okulary - Biedronka, buty - CCC

1 komentarz: